Czy w 2024 roku mogę doskonalić się przez udział w szkoleniach organizowanych przez podmiot inny niż stowarzyszenie?
Tak. Szkolenia dla rzeczoznawców organizowane mogą być między innymi przez przedsiębiorców i inne podmioty świadczące usługi w tym zakresie. Potwierdził to w drodze wykładni autentycznej Minister Inwestycji i Rozwoju ( obecny Minister Rozwoju i Technologii ) w toku konsultacji społecznych projektu rozporządzenia.
Czy w 2024 roku mogę doskonalić się przez udział w szkoleniach i warsztatach e‑learningowych?
Tak. Możliwość realizacji doskonalenia zawodowego w formie e‑learningu ( szkolenia i warsztaty ) potwierdził w drodze wykładni autentycznej Minister Inwestycji i Rozwoju ( obecny Minister Rozwoju i Technologii ) w toku konsultacji społecznych projektu rozporządzenia. Stanowisko to Minister podtrzymał również w pisemnej odpowiedzi z dnia 27 sierpnia 2018 roku na wniosek Kancelarii Prawa Gospodarczego i Nieruchomości Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W jaki zakresie rzeczoznawca majątkowy winien zrealizować doskonalenie zawodowe w 2024 roku?
W toku prac legislacyjnych przyjęto ostatecznie, że każdy rzeczoznawca, który nabył uprawnienia w roku 2019 lub wcześniej, musi uzyskać 12 punktów doskonalenia zawodowego. Sześć punktów uzyskać może kończąc szkolenia. Odpowiada to 12 godzinom szkolenia. Co najmniej sześć punktów w 2024 roku rzeczoznawca musi uzyskać kończąc 12 godzin warsztatów w rozumieniu rozporządzenia. Szkolenia i warsztaty stanowią odrębne formy doskonalenia zawodowego.
Zaliczałem/-am szkolenie przed wejściem w życie rozporządzenia. Czy nabędę tą drogą punkty?
Tak. Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym Klientom zwróciliśmy się do Ministra o wskazanie jaka będzie treść przepisów przejściowych dotyczących realizacji doskonalenia zawodowego w okresie poprzedzającym wejście w życie rozporządzenia. Uzyskaliśmy pisemne stanowisko stwierdzające, że szkolenia zrealizowane od 1 stycznia 2018 roku do dnia wejścia w życie rozporządzenia będą traktowane jako doskonalenie zawodowe na 2018 rok. Przepisy intertemporalne zostały również dodane do treści rozporządzenia.
Jakie potwierdzenie realizacji doskonalenia zawodowego otrzymam?
Każdy Uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wraz z jego programem. Dokumenty te stanowią potwierdzenie wykonania obowiązku doskonalenia zawodowego. Celem zapewnienia najwyższej jakości usług archiwizujemy dane o szkoleniach odbytych przez naszych Klientów, dzięki czemu możemy wystawić duplikat zaświadczenia w razie zagubienia oryginału.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa Naszych Klientów pozostajemy w kontakcie z Ministrem Inwestycji i Rozwoju (obecnie Ministrem Rozwoju i Technologii), właściwym w sprawach doskonalenia kwalifikacji zawodowych rzeczoznawców majątkowych.
Zarówno na etapie prac legislacyjnych, jak i obecnie Minister potwierdza, że szkolenia zawodowe mogą być realizowane w formie kształcenia z wykorzystaniem sieci Internet. W toku prac legislacyjnych Minister wskazał, że: „Kształcenie na odległość […] W ocenie resortu inwestycji i rozwoju projekt rozporządzenia w aktualnym brzmieniu nie wyklucza zatem możliwości doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych w formach niestacjonarnych.” Stanowisko to Minister podtrzymał dalej w piśmie z dnia 27 sierpnia 2018 roku ( znak sprawy Ministerstwa: DPN-VIII.450.20.2018.RB.2, znak pisma Kancelarii MIiR/02/07/2017 ), stanowiącym odpowiedź na zapytanie skierowane po wejściu w życie rozporządzenia.
Minister jednocześnie potwierdził, co ma znaczenie dla rzeczoznawców realizujących doskonalenie, że „[...] jedynym sposobem doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, w zakresie którego zaproponowano ograniczenia podmiotowe, są warsztaty organizowane przez organizacje zawodowe. W zakresie szkoleń nie przewidziano żadnych ograniczeń podmiotowych, co a contrario oznacza, że mogą być prowadzone przez wszystkie podmioty świadczące usługi szkoleniowe dla rzeczoznawców majątkowych.” Stanowisko zajęte w toku procesu legislacyjnego Minister potwierdził również we wskazanym wyżej piśmie z dnia 27 sierpnia 2018 roku ( znak sprawy Ministerstwa: DPN-VIII.450.20.2018.RB.2, znak pisma Kancelarii MIiR/02/07/2017 ).
Minister nadto zapewnił, że szkolenia zrealizowane od 1 stycznia 2018 roku zostaną zaliczone na poczet doskonalenia zawodowego określonego w rozporządzeniu: „W zakresie przepisu przejściowego należy dodatkowo poinformować, iż intencją resortu inwestycji i rozwoju jest, aby szkolenia i inne formy kształcenia odbyte w okresie od 1 stycznia 2018 roku do dnia wejścia w życie rozporządzenia mogły być uznane za doskonalenie kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców jedynie w przypadku, gdy są zgodne ze sposobami doskonalenia kwalifikacji zawodowych określonych w rozporządzeniu. Rzeczoznawcom majątkowym, którzy odbędą doskonalenie przed wejściem w życie rozporządzenia przysługiwać będzie taka sama liczba punktów, jak w przypadku rzeczoznawców majątkowych, którzy odbędą doskonalenie po jego wejściu w życie.”
Minister Inwestycji i Rozwoju ( w roku 2024 Minister Rozwoju i Technologii ) jest właściwy w sprawach doskonalenia zawodowego rzeczoznawców majątkowych na skutek wejścia w życie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Inwestycji i Rozwoju (Dz.U. 2018 poz. 175) jako minister kierujący działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo.
Ważne pliki:
Pismo Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 16 lutego 2018 roku w sprawie interpretacji norm rozporządzenia regulującego doskonalenie zawodowe rzeczoznawców majątkowych i przepisów przejściowych ( fragment dotyczący szkoleń zawodowych ) - pismo wystosowane na etapie prac legislacyjnychPismo Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 27 sierpnia 2018 roku ( znak sprawy: DPN-VIII.450.20.2018.RB.2 ), stanowiące odpowiedź na pismo Kancelarii ( MIiR/02/07/2017 ) z dnia 17 lipca 2018 roku w sprawie interpretacji norm rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2018 rokuRozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 kwietnia 2018 roku w sprawie doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych ( Dz.U. 2018 poz. 811 )1. Dostęp przez Internet
Szkolenie Internetowe to przygotowany w formie video program informacyjny dostępny przez Internet oraz zestaw dodatkowych materiałów cyfrowych.
Dzięki zdalnemu dostępowi przez Internet Uczestnik nie musi ponosić dodatkowych kosztów dojazdu i uzyskuje zawsze aktualną, zrozumiałą i konkretną informację.
Czy uzyskam w ten sposób odpowiedź na moje pytania? Tak. Uczestnicy mogą zadawać pytania prowadzącemu oraz mają dostęp do pytań zadanych przez innych użytkowników i odpowiedzi na nie udzielonych. Udział w Kursie Internetowym to więc nie tylko wyczerpujące nagranie Video, ale również konsultacje i wyjaśnienia dla Użytkownika.
Więcej o szkoleniach internetowych2. Jak skorzystać ze Szkolenia Internetowego?
Zapisanie się na kurs: Na Szkolenie Internetowe zapisać można się w dowolnym czasie, klikając na przycisk Zapisz się na Kurs Internetowy widoczny przy wybranym Kursie.
Złożenie i opłacenie zamówienia: Po zapisaniu się na Kurs Internetowy można złożyć zamówienie i uiścić wpłatę. Użytkownik uiszcza wpłatę jednorazowo i jedynie za kurs, z którego chce skorzystać.
Przed uiszczeniem wpłaty Użytkownik, który nie ma konta poproszony zostanie o podanie podstawowych danych umożliwiających kontakt. Podanie danych jest również niezbędne, aby wystawić fakturę dla przedsiębiorcy. Założenie konta jest bezpłatne.
Dostęp do materiału: Każde ze Szkoleń Internetowych dostępne jest przez określony czas. Przeważnie jest to 365 dni.
Załóż konto